Wybór materaca

Wybór materaca

 

Prawidłowy wybór materaca jest bardzo istotny gdyż sen stanowi 1/3 naszego życia. Niezmiernie ważne jest to, na czym śpimy, bo dobry materac znacząco wpływa na komfort naszego codziennego życia. Śpiąc regenerujemy nasze siły, koimy nerwy i bóle. Wybierając materac nie wolno zapomnieć o kilku czynnikach, które mają wpływ na jego prawidłowy wybór.

  1. Twardość materaca

   Twardość materaca należy do jednego z najważniejszych kryteriów wyboru nowego materaca. Podczas poszukiwań mamy skłonność do wybierania modelu o twardości, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Należy jednak pamiętać, że kryterium wyboru odpowiedniej twardości materaca jest waga używającej go osoby. Im większa waga użytkownika tym twardszy powinien być materac. Zbyt miękki może sprawić, że będziemy się bardzo zapadać przez co spać w skrzywionej – nienaturalnej pozycji, natomiast zbyt twardy może spowodować niepotrzebne napinanie się mięśni w czasie snu, a w konsekwencji wywołać ból po przebudzeniu. Wybór twardości materaca zależy też od pozycji, w jakiej zwykle śpimy. Jeżeli większą część nocy spędzamy śpiąc na boku, powinniśmy wybierać bardziej miękki materac, jeżeli na plecach lub na brzuchu, lepszy będzie dla nas materac troszeczkę twardszy. Walczymy ze stereotypem : „Bardzo twardy materac jest dobry na kręgosłup!” – nic bardziej mylnego. Twardość musi być tak dobrana by materac dopasowywał się idealnie do naturalnej i anatomicznej krzywizny naszego ciała, nigdy odwrotnie.
   Oznaczenia twardości:
   H2 – dla osób o wadze poniżej 80 kg
   H3 – dla osób powyżej 80 kg

 

  1. Materiał z którego wykonany jest materac

   Sprężyna kieszeniowa:

   Wnętrze materacy kieszeniowych składa się z małych sprężyn umieszczonych w oddzielnych materiałowych kieszonkach, które pracują niezależnie od siebie. Im większa ilość sprężyn tym bardziej optymalne rozłożenie wagi ciała i dopasowanie. Materace kieszeniowe mogą być podzielone na 7 anatomicznych stref o zróżnicowanej twardości, dzięki czemu materac dostosowuje się do wagi i potrzeb każdej części ciała. Sprężyny z wnętrza materaca są zazwyczaj uzupełnione warstwą pianki lub lateksem, aby zwiększyć komfort użytkowania.Sprężyna Bonellowa:

   Wnętrze tych materacy składa się ze sprężyn typu Bonell, czyli jest to tradycyjne rozwiązanie, stosowane od wielu lat. Poszczególne elementy w materacu są wzajemnie połączone dodatkowym drutem, aby zwiększyć odporność materaca na odkształcenia. Materace Bonellowe charakteryzują się wytrzymałością na obciążenia i stosunkowo niewielką ceną. Podobnie, jak w przypadku materacy kieszeniowych, sprężyny z wnętrza materaca są uzupełnione o warstwę pianki lub lateksu dla podniesienia komfortu użytkowania. Są to materace z niskiej półki jakościowej i cenowej.

   Pianka wysokoelastyczna (zimna pianka):

   Jest to bardzo dobrej jakości materiał. Wyróżnia się wysoką elastycznością, stałością kształtu i trwałością. Zimna pianka jest to pianka z odpowiednią gramaturą, dzięki której materac dobrze „oddycha” i odprowadza ciepło oraz wilgoć. Dzięki łączeniu różnych sztywności pianki, uzyskujemy dobre podparcie całego ciała i kręgosłupa. Materace z zimnej pianki dobrze sprawdzają się w połączeniu z leniwą pianką.

   Pianka termoelastyczna/wiskoelastyczna (leniwa pianka):

   Jest to unikalny typ pianki otwartokomórkowej, która zmienia swoją twardość w zależności od temperatury. Pianka w kontakcie z ciepłym ciałem staje się plastyczna – dopasowuje się do jego kształtu. Ma to ogromny wpływ na jakość snu, łagodzi napięcia mięśni, bóle pleców i dobrze wpływa na krążenie krwi. Zapobiega powstawaniu odleżyn. Leniwa pianka „otula” ciało w optymalnej pozycji do snu, dzięki czemu nie wiercimy się, nie obracamy, nie szukamy swojego miejsca bo jest nam wygodnie – dzięki temu śpimy spokojniej. Materace z leniwej pianki to produkty zapewniające bardzo wysoki komfort snu.

   Bio pianka

   Bio pianka to materiał w którym tradycyjnie stosowane surowce zastępuje się surowcami z naturalnych olejów. Materace z bio pianki (zimnej i leniwej) są produkowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych materiałów na bazie składników naturalnych. Ma to pozytywny wpływ na środowisko naturalne i umożliwia stosowanie bardziej ekologicznych rozwiązań. Efektem stosowania naturalnych olejów jest również większa elastyczność materaca, stałość kształtu i właściwości ortopedyczne.

   Lateks

   Materace lateksowe są produkowane z naturalnego mleczka kauczukowego czasem uzupełnionej o lateks syntetyczny. Ich główną cechą jest bardzo duża elastyczność punktowa, są wytrzymałe i odporne na zużycie. W lateksie nie rozwijają się roztocza, grzyby, pleśń itp. Porowata struktura zapewnia dobrą wentylację, dzięki czemu materac odprowadza gromadzącą się w nim wilgoć i zwiększa się poziom higieny jego użytkowania.

   Tempur

   Tempur to materiał wiskoelastyczny o otwartej strukturze komórek, który reaguje na ciepło i zmniejsza nacisk. Miliardy wolnych komórek delikatnie poruszają się przy powierzchni Twojego ciała i bez wytwarzania zwrotnego nacisku zapewniają pewne podparcie ciała tam, gdzie go potrzebujesz. Materac Tempur niweluje wagę ciała i ruch (nie przenosi drgań, co jest istotne, gdy śpi się w łóżku z kimś, kto dużo się rusza, kiedy śpi), równomiernie rozkłada je na całej powierzchni materaca, co eliminuje miejsca z wysokim naciskiem. W ten sposób zmniejsza się potrzeba przewracania się i obracania podczas snu, a użytkownik materaca Tempur śpi spokojniej.

  2. Waga użytkownika

   Wybierając materac trzeba koniecznie uwzględnić wagę osoby, która będzie na nim spała. Jedną z możliwych wskazówek pomocnych przy wyborze odpowiedniego materaca jest wysokość wnętrza materaca, która jest bezpośrednio związana z jego nośnością. Im wyższe jest wnętrze materaca, tym wyższa jest jego nośność.

 

 • Pokrowiec

  Pokrowiec materaca jest integralną częścią i odpowiada za jego dobrą pracę. Pierwszym ważnym czynnikiem są jakość i higiena u nas każdy pokrowiec to zapewnia. Następnym kryterium jest optymalna cyrkulacja powietrza i zagwarantowanie suchego i przyjemnego środowiska snu. Oferowane przez nas materace w większości są wyposażone w antyalergiczne,zdejmowane pokrowce z możliwością prania. Niektóre z nich mają bardzo ciekawe właściwości, mogą być: antybakteryjne, aromatyzowane różnymi zapachami, z kaszmirem, srebrną nitką itp… Więcej szczegółów znaleźć można w opisie każdego materaca.

 

 

 • Cena

  Zasadniczym kryterium wyboru materaca powinna być jakość, nie cena. Oczywiste jest, że cena materaca wzrasta wraz z jakością (a co za tym idzie z komfortem snu) i zaawansowaniem technologicznym materiałów użytych do jego produkcji. Wybierając materace z leniwej pianki termoelastycznej, Tempur lub Bio pianki, trzeba się liczyć z odpowiednią ceną co wynika z konstrukcji i właściwości użytkowych tych materiałów. Kupując materac materac w naszym sklepie jest to inwestycja nie na rok czy dwa, a na dziesięć lub nawet więcej lat.